min czytania
Patrząc na rozwój mediów społecznościowych i nowych technik dotarcia do klientów, pojawia się pytanie o to, czy dobrze znany e-mail marketing nadal jest skuteczny. Jak się okazuje, nie tylko wciąż się z niego korzysta, ale narzędzia w nim wykorzystywane ewoluują i pozwalają osiągnąć jeszcze większą niż dawniej efektywność.
W dzisiejszych czasach kontakt z klientem wygląda inaczej niż dawniej i w większości przypadków przeniósł się do sieci. Tradycyjne metody kontaktu nie zawsze się sprawdzają, dlatego firmy szukają nowych sposobów na to, by dotrzeć do odbiorców. Skutecznością cechują się kampanie w mediach społecznościowych, ale pomijają wielu internautów, którzy nie mają swoich profili. Za to niemal każdy użytkownik internetu ma pocztę elektroniczną. Wykorzystując email marketing jako kanał do komunikacji z obecnymi i potencjalnymi klientami, można trafić do znacznie większej grupy odbiorców.
Tradycyjny mailing a nowoczesny e-mail marketing
Wątpliwości co do skuteczności mailingu wynikają z tego, że podejście wobec tworzenia treści wiadomości sprzed lat, już nie działa. Bieżące trendy i nadmiar bodźców sprawiają, że internauci inaczej przyswajają treści. Chcą nadążyć za pędzącym światem, pośpiesznie przeglądają różne media i skupiają się na tych informacjach, które mogą okazać się dla nich przydatne. Poza tym, internauci nie czytają już wnikliwie treści, tylko przeglądają je pobieżnie, skupiając się na tym, co przyciąga uwagę. Z tego względu bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. W przypadku maili odbiorcy nie otwierają wszystkich wiadomości, które przychodzą na pocztę, a tylko niektóre z nich. Jeżeli w naszym e-mail marketingu o tym zapomnimy, a więc będziemy do wszystkich wysyłać maile z tą samą treścią, długie, mało atrakcyjne wizualnie, to nasz mailing na pewno nie będzie efektywny. Co w takim razie zrobić, by podjęte działania były skuteczne?
Co zrobić, aby e-mail marketing był skuteczny w 2024 roku?
Mając wiedzę na temat trendów i zachowań internautów, łatwiej przygotować maile tak, by były atrakcyjne i zachęciły do interakcji. Co powinno znaleźć się w naszej strategii?
Segmentacja bazy kontaktów
Potrzeby internautów są różne i zależne od wielu czynników. Nie każda osoba zainteresuje się taką samą treścią. Zaleca się, by wykorzystać segmentację, czyli podział bazy kontaktów na mniejsze grupy. Bazę można podzielić według takich kryteriów jak historia zakupów albo dane demograficzne. To znacząco zwiększy szansę na otwarcie wiadomości.
Personalizacja wiadomości
Każdy lubi być traktowany indywidualnie, a w internecie, gdzie jest duża anonimowość, jest to szczególnie istotne. Uwzględnienie imienia odbiorcy w tytule maila to już stanowczo za mało. Znacznie lepsze efekty osiągniemy, kiedy treść będzie nawiązywać do poprzednich zamówień, będą w niej rekomendacje powiązanych produktów, oferta specjalna dla stałych klientów lub bon urodzinowy. Taka personalizacja zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo otwarcia wiadomości i dalszych działań.
Responsywność
Zamiast na komputerze coraz częściej pocztę elektroniczną otwiera się na urządzeniach mobilnych. Istotne więc jest, by maile były responsywne, czyli będą dobrze wyglądać na różnych urządzeniach. Jeśli wiadomość na smartfonie wygląda źle, odbiorca szybko ją zamknie i o niej zapomni.
Przeprowadzanie testów A/B
Projektując maile, warto przygotować dwie wersje, z których każda będzie różniła się jednym elementem, na przykład tytułem. To pozwala ocenić skuteczność strategii i wprowadzić modyfikacje pozwalające na poprawienie kliknięć i statystyk w przyszłości.
Automatyzacja
Rozwój technologii przekłada się na zautomatyzowanie pracy w wielu obszarach, w tym w marketingu. Zautomatyzowanie kampanii mailingowej pozwala wysłać maile do wielu osób jednocześnie. Kampaniami nie trzeba zarządzać ręcznie, więc klient dostaje automatycznie wiadomość o zostawionym koszyku albo maila powitalnego. To z jednej strony duża oszczędność czasu, z drugiej większa szansa, że klient powróci na stronę firmy.
Narzędzia wspierające e-mail marketing
Obecnie prowadzony e-mail marketing nie może obyć się bez nowoczesnych narzędzi, których funkcje odpowiadają bieżącym trendom. Dość znacząco różnią się od programów wykorzystywanych przed laty. Umożliwiają łatwą segmentację bazy odbiorców, prowadzenie zaawansowanych statystyk i analiz, można je integrować z wieloma innymi narzędziami. Do tego mają funkcje przydatne do automatyzacji kampanii i wyposażono je w intuicyjne edytory treści. Ponadto wiele z nich ma bazę szablonów o atrakcyjnym nowoczesnym designie.
Koszt takich programów nie musi być wysoki, bo w części przypadków można korzystać z darmowych wersji, które, choć ograniczają dostęp do zaawansowanych funkcji, na początku będą wystarczające. W wersjach płatnych jest abonament w różnej wysokości, w zależności m.in. od częstotliwości wysyłania maili czy liczby kontaktów. Jednak i tutaj koszt nie jest wygórowany, bo może zamknąć się w kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Wśród najwyżej i najczęściej wykorzystywanych programów zdecydowanie na pierwszym miejscu jest GetResponse, a kolejne pozycje zajmują MailerLite, ConvertKit i Mailchimp. Jeśli więc zastanawiamy się, jakie narzędzie wypróbować, w pierwszej kolejności przetestujmy któreś z wymienionej listy.
Czytaj także: Jak napisać ofertę handlową?