min czytania
Jak napisać przemówienie na dowolny temat?
Zacznijmy od ogólników, by wyjaśnić zasady tworzenia tekstów wystąpień. Przemówienie - podobnie jak każdy inny tekst - powinien posiadać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Z racji, że kierujemy naszą wypowiedź do określonego grona słuchaczy, powinna ona zawierać zwroty do adresata - w tym przywitanie, podtrzymywanie kontaktu i podziękowanie za uwagę. Zanim przystąpimy do dokładnej analizy, jak napisać przemówienie okolicznościowe czy prezentacje, warto zadać sobie najważniejsze pytania, które pozwolą ustalić formę naszej wypowiedzi.
Do kogo kieruję swoje przemówienie?
Analiza audytorium, przed którym wystąpisz, pozwoli Ci dostosować styl i treść Twojego przemówienia do potrzeb, oczekiwań i poziomu wiedzy słuchaczy. Posłużmy się dość jaskrawym porównaniem: studenci zgromadzeni na auli będą oczekiwali merytorycznej wypowiedzi popartej przykładami, natomiast uczniowie szkoły podstawowej prostego przekazu, który zawiera podstawowe informacje.
Jaki jest cel mojego przemówienia?
Chcesz poinformować, zaprezentować, wyrazić swoją opinię, zainspirować czy może przekonać do swoich racji? Od tego, który z tych celi wybierzesz, zależeć będzie konstrukcja przemówienia, a także figury retoryczne. Przykładowo: nic tak nie inspiruje jak krótkie zdania, które wzywają do działania np. Nie bójcie się marzyć, Wy możecie to zmienić, Nie bójcie się głupich pytań - dzięki nim szybciej dojdziecie do celu. W przemówieniu, w którym chcemy przedstawić swoją opinię, powinny pojawić się takie wyrażenia jak: uważam, jestem zdania, według mnie, dla mnie to itd. Natomiast przekonywanie do swoich racji powinno skupić się na zaprezentowaniu argumentów na naszą korzyść i odwołaniu się do kontrargumentów przeciwników.
Co mogę dodać do tematu, czego inni nie powiedzieli?
Wyobraź sobie taką sytuację - jesteś zaproszony na otwarcie nowej remizy, przed Tobą długa lista przemawiających, a Ty jesteś ostatni. Jest wysoce prawdopodobne, że to co chciałeś powiedzieć, już zostało powiedziane. Co zrobić, aby nie zanudzać publiczności, która słyszy w kółko jedno i to samo? Znajdź swoją własną perspektywę - dodaj coś od siebie, może jakiś osobisty akcent np.:
Pamiętam, jak przychodziłem tu z ojcem. Siadałem na taborecie i przyglądałem się, jak strażacy sprawdzali swój sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Wtedy remiza była dużo mniejsza niż teraz, panował w niej ścisk i gwar. Dziś stojąc przed tym budynkiem, aż ciężko rozpoznać tamte dwa garaży i magazyn.
Ile mam czasu na przemówienie?
To bardzo ważny aspekt przy przygotowaniu tekstu przemówienia. Czas bowiem warunkuje długość samego tekstu. Jeżeli czas jest ograniczony - jak na mównicy sejmowej - należy skupić się na samej esencji swojego wywodu. Jeżeli natomiast ma to być dłuższa prezentacja, można pozwolić sobie na figury retoryczne i liczne przykłady.
Jak napisać wstęp do przemówienia?
Początki zawsze przychodzą trudniej niż kolejne etapy, dlatego też dość szeroko opisaliśmy składniki dobrego wstępu. Z jednej strony są to sformalizowane elementy, które powinny wystąpić w każdym przemówieniu, z drugiej natomiast strategie pozyskiwania uwagi publiczności.
Powitanie
Wstęp do przemówienia powinien zaczynać się od zwrotu do słuchaczy i co - równie ważne - powinien on pojawiać się dość często w dalszej części wypowiedzi. W przypadku uroczystego lub też oficjalnego wystąpienia przed szerokim audytorium należy wymienić słuchaczy w hierarchicznej kolejności, rozpoczynając od osób, które posiadają najwyższą rangę wśród zebranych, np. Szanowny Panie Starosto, Panie Burmistrzu, członkowie Rady Miasta oraz drodzy mieszkańcy…
W mniej formalnych sytuacjach warto rozpocząć od tradycyjnej i sprawdzonej formuły: Szanowni Państwo, Drodzy Zebrani, Szanowne Panie i Panowie. Przy tym należy pamiętać, do kogo kierujemy nasze słowa. Jeżeli będą to na przykład uczniowie szkoły podstawowej, to zwrot Szanowne Panie i Panowie z pewnością wywoła salwę śmiechu wśród dzieciaków.
Podziękowanie
Zwykle tuż po zwrocie do słuchaczy następują podziękowania za zaproszenie, możliwość zabrania głosu czy też uczestnictwa w danym wydarzeniu. Mogą one przyjąć różne formy:
- Dziękuję Panu Dziekanowi za możliwość wygłoszenia mojego referatu.
- Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w tym niezwykle ważnym wydarzeniu.
- Serdecznie dziękuję za zaproszenie.
Autoprezentacja
Nie jest to co prawda konieczne, o ile prowadzący spotkanie dokonuje prezentacji gości. Natomiast zdarzają się przypadki, że owo wyjaśnienie jest zbyt lakoniczne, dlatego warto swoją wypowiedź wzbogacić o krótkie przedstawienie własnej osoby i podać powód swojej obecności.
Wprowadzenie do tematu
Gdy mamy za sobą sprawy związane z etykietą, warto przejść do przedstawienia tematu przemówienia. Ten moment jest kluczowy dla całej wypowiedzi, ponieważ zależy od niego, czy zdobędziemy uwagę słuchaczy. Dlatego zamiast nudnego wprowadzenia, warto zastanowić się nad intrygującym początkiem - można rozpocząć cytatem, zabawną anegdotą, dowcipem czy też serią pytań skierowanych do publiczności. Warto jednak pamiętać, że choć dobry żart tynfa wart, to powinien spełniać trzy najważniejsze cechy: nikogo nie obrażać, być zabawny i adekwatny do tematyki przemówienia. Dzięki tym zabiegom każde wystąpienie publiczne przyciągnie uwagę zgromadzonych.
Jak napisać przemówienie - przykład wstępu
Skoro już wiemy, jak wygląda w teorii wstęp przemówienia, warto podeprzeć się przykładem, który zilustruje zastosowanie tych zasad na „żywym organizmie”.
Szanowni Państwo,
Dziękuję bardzo za możliwość zabrania głosu w sprawie funkcjonowania agencji reklamowych. Jestem profesjonalnym copywriterem, od wielu lat zajmuje się pisaniem tekstów marketingowych, artykułów blogowych i poradnikowych.
Na pewno znają Państwo to powiedzenie, że reklama jest dźwignią handlu. A czy zastanawialiście się nad tym, kto ma na tyle umięśnione ręce, by tę dźwignię podnosić coraz wyżej? Oczywiście copywriterzy, których można poznać po zakwasach w nadgarstkach! O tym, czym się oni zajmują, co to jest lekkie pióro i ciężki orzech do zgryzienia, z chęcią Państwu opowiem.
Jak napisać rozwinięcie przemówienia?
W tym przypadku oczywiście tematyka już determinuje treść przemówienia, ale warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nasze przemówienie będzie jasne i zrozumiałe dla odbiorcy, a są to:
- odpowiedni układ zagadnień od najważniejszego do najmniej istotnego, od ogólnego do szczegółowego,
- płynne przejścia pomiędzy kolejnymi zagadnieniami - dobrą strategią jest wypunktowanie lub przedstawienie związków przyczynowo- skutkowych,
- podpieranie się przykładami - nic bardziej nie ubarwia teorii jak historie zaczerpnięte z życia,
- utrzymywanie stałego kontaktu ze słuchaczami poprzez zastosowanie zwrotów grzecznościowych.
Jak zakończyć przemówienie?
Zakończenie przemówienia powinno być krótkie - może mieć ono postać: podsumowania najważniejszych zagadnień, prezentacji wniosków końcowych lub też celnej puenty. Dobrym chwytem jest również umieszczenie pytania na wstępie, na które odpowiedź znajdzie się w zakończeniu. Taka ramowa konstrukcja z pewnością będzie atrakcyjna dla słuchacza, który w końcu pozna rozwiązanie danej zagadki, ale również dla przemawiającego, który utrzyma uwagę czytelnika do samego końca. Na końcu wypada już tylko podziękować za uwagę.
Jak napisać przemówienie - wzór
Aby nieco sprawę uprościć, a jednocześnie skondensować powyższe informacje, przygotowaliśmy pewien konspekt wypowiedzi:
- Wstęp:
- powitanie - zwrot grzecznościowy do słuchaczy;
- krótkie i zwięzłe podziękowanie za zaproszenie / możliwość zabrania głosu;
- autoprezentacja;
- przedstawienie tematu przemówienia (np. w postaci anegdoty, dowcipu, pytań).
- Rozwinięcie:
- przedstawienie argumentów czy zagadnień od najważniejszego do najmniej istotnego;
- podtrzymywanie kontaktu ze słuchaczami (zwroty do adresatów, pytania do publiczności).
- Zakończenie:
- krótkie podsumowanie całego wywodu, prezentacja wniosków, mile widziana puenta;
- podziękowania za uwagę.
Jak napisać przemówienie - prezentacja
Częstą praktyką jest przemówienie, w trakcie którego mówca korzysta z pokazu slajdów. Jest to spore ułatwienie dla słuchaczy, którzy za pomocą wykresów, tabelek czy grafik mogą lepiej zrozumieć dane zagadnienie. Na pytanie, jak napisać przemówienie - prezentacja, odpowiedź brzmi prosto - tak samo jak każde inne. Warto, by miało ono charakter konspektu wypowiedzi, gdzie po obowiązkowym wstępie nastąpiło odpowiednie rozwinięcie dla prezentowanych na ekranie skrótowych myśli i haseł oraz podsumowanie najważniejszych informacji na zakończenie.
Podążaj za naszymi wskazówkami i naucz się pisać teksty przemówień, dzięki którym będziesz wiedział, jak mówić, aby zostać wysłuchanym.
To Cię zainteresuje: Sztuka zwięzłego języka, czyli jak napisać dobry artykuł