6 min czytania
W mowie potocznej pojęcia redagowania i korekty tekstów stosowane są dość często zamiennie. Nie do końca jest to poprawne. Obydwa pojęcia odnoszą się do innego zakresu poprawiania treści po twórcach, które pojawiają się np. na firmowych blogach internetowych. W tekście wskażemy najważniejsze różnice i podobieństwa dotyczące redakcji i korekty tekstu, oraz podpowiemy, dlaczego warto zadbać o wysoką jakość publikowanych treści.
Kto zajmuje się redakcją i korektą? To specjalnie przygotowani do tego pracownicy lub freelancerzy, którzy skupiają się na analizie krytycznej treści, uwzględniając m.in. różnego rodzaju błędy. Do zadań osób sprawdzających jest takie przygotowanie tekstu, aby był on możliwie jak najbardziej perfekcyjny. Ma to swój cel.
Dlaczego warto dbać o jakość publikowanych tekstów?
Redakcja i korekta służą do wyeliminowania błędów z tekstu. Dlaczego to tak istotne? Przede wszystkim treści publikowane na stronie firmowej, blogu internetowym czy innych materiałach reklamowych ma przekonać odbiorcę o profesjonalizmie, fachowości i kompleksowym działaniu przedsiębiorstwa. Nikt jednak nie uwierzy w te kwestie, jeżeli w co drugim zdaniu znajdzie się literówka, a cały tekst będzie zawierał błędy merytoryczne. Odpowiednie przygotowanie tekstu ma więc ogromne znaczenie pod kątem trafienia do odbiorcy.
Drugi element związany jest z walorami optymalizacji witryny internetowej. Dziś Google opiera swoje działania nie tylko na suchym SEO, uwzględniając wyłącznie kwestie techniczne i słowa kluczowe. Algorytmy indeksujące w wyszukiwarce starają się promować wysokiej jakości teksty, które zawierają przydatne informacje, a także zostały przygotowane przez fachowców dbających o walory merytoryczne, językowe, ortograficzne czy gramatyczne.
Jakość publikacji może więc przełożyć się na sprzedaż produktów lub liczbę zamówionych usług. To fakt. Im więcej wysokiej klasy tekstów pojawi się na blogu i im mniej błędów będą miały opisy produktów czy kategorii, tym więcej osób zaufa naszej firmie (a dodatkowo Google zachęci kolejne osoby do wejścia na naszą witrynę). W zadbaniu o odpowiedniej klasy treści pomoże fachowa korekta i redakcja treści.
Redakcja treści – co warto o tym wiedzieć?
Chociaż pozornie obydwa pojęcia mogą wydawać się tożsame, to sporo je jednak różni. Zacznijmy od redagowania treści. To bardzo szerokie działania przy wdrożonym przez twórcę materiale, polegające nie tylko na kontroli samego tekstu pod kątem językowym (ortografia, interpunkcja, styl, forma itd.).
W przypadku redagowania tekstów, istotne jest również analizowanie i poprawianie ich pod kątem merytorycznym. Rolą redaktora jest opracowanie treści w sposób, którego efektem będzie przygotowanie materiałów przyjaznych dla odbiorcy, czytelnych, a także, wnoszących istotną wiedzę z punktu widzenia osób czytających. Wszystko powinno być oparte na pierwotnych intencjach twórcy tekstu, aby nie zatracić wstępnego przekazu treści.
Rolą redaktora jest poddanie pod dyskusje wątpliwe elementy merytoryczne tekstów. Jeżeli dana część treści nie wzbudza zaufania i może np. zawierać nieprawdziwe lub przestarzałe dane, należy to zmienić (najlepiej po konsultacji z twórcą tekstu. Redaktorzy powinni korzystać z różnych źródeł podczas redakcji, analizować treść z autorami (współpraca jest bardzo ważna) i muszą bardzo zwracać uwagę na kolejne elementy tekstu, aby dopasować je do grupy odbiorców.
W przeciwieństwie do korekty, proces redakcji jest bardzo rozbudowany. Zawiera elementy lingwistyczne, merytoryczne, wymaga często eksperckiej wiedzy i analizy wielu danych. Z tego względu redaktorzy to osoby o dużym doświadczeniu na rynku, posiadające często wykształcenie ukierunkowane w jednej dziedzinie np. dokonując redakcji treści medycznych, technicznych czy transportowych.
Korekta tekstu – jaki jest zakres działania na tym etapie?
Z korektą tekstu sprawa wygląda trochę inaczej niż z działaniem redakcyjnym. Korekta jest bowiem jednym z elementów składowych redakcji. To jest jeden z jej ostatnich etapów. Na czym polega? To praca bazująca wyłącznie na samej treści. Korektor nie uwzględnia już budowy treści, jej walorów technicznych i merytorycznych, nie analizuje już kwestii dopasowania do odbiorcy czy kompozycji i logiki.
Rolą korektora jest kompleksowa analiza stylistyczna treści. Podczas korekcji naprawiane są błędy interpunkcyjne, ortograficzne, stylistyczne czy gramatyczne. W trakcie wykonywania tego etapu osoba przeprowadzająca korektę eliminuje literówki czy powtórzenia, aby tekst lepiej się czytał. Korektor może wprowadzać też pewne zmiany w tekście, ale te dotyczą np. szyku przestawnego, złej kolejności zdań czy nieprawidłowo dobranych znaków interpunkcyjnych. Merytoryka treści pozostaje bez zmian.
Kiedy wykonywana jest korekta? Najczęściej na sam koniec, po przeprowadzeniu analizy eksperckiej treści (pierwsze etapy redagowania treści). Niekiedy korektę przeprowadza się dwukrotnie (szczególnie w treściach, które trafiają do wyspecjalizowanych grup odbiorców). Pierwsza część wykonywana jest po przygotowaniu tekstu przez autora, a druga – po zakończonej redakcji. Korektorem treści mogą być np. wyspecjalizowaniu w prowadzeniu takich prac copywriterzy. Nie jest już wymagana wiedza ekspercka w określonej dziedzinie tekstu.
Podsumowując, możemy stwierdzić, że korekta różni się od redakcji zakresem działań, momentem realizacji, a także osobami, które ją wykonują. Istotne jest jednak, aby decydować się na obydwa elementy poprawy treści. Dzięki temu otrzymamy nie tylko ładnie brzmiące teksty, których jakość językowa nie budzi wątpliwości, ale też merytorycznie przydatne, odpowiednio promowane przez algorytmy Google.
Warto pamiętać, że nie trzeba szukać osobnych korektorów i redaktorów treści. Wystarczy powierzyć działania wyspecjalizowanym agencjom, które przygotują teksty (np. na bloga lub opisy produktów i kategorii), a później dogłębnie je sprawdzą pod kątem merytorycznym i językowym. Dzięki temu szybko zauważymy lepszy efekt działań marketingowych i wyższy współczynnik konwersji. Jeżeli potrzebujesz redakcji lub korekty treści, napisz do nas!
Powinno Cię zainteresować: Sprawdzanie pisowni – jak to robić, z jakich narzędzi korzystać?