Umów rozmowę

Sprawdzanie pisowni – jak to robić, z jakich narzędzi korzystać?

Chcesz tworzyć wysokiej jakości teksty, które staną się wizytówką Twojej marki, zainteresują czytelników i przyciągną uwagę? Przygotowujesz właśnie firmową ofertę? A może piszesz poradniki na bloga, opisy produktów do sklepu lub artykuły sponsorowane, które są publikowane na profilach branżowych. Umiejętne operowanie słowami i dokładny research są bardzo ważne. Znaczenie ma jednak także poprawność językowa. Błędy gramatyczne, ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne świadczą o niechlujności i są w stanie przyćmić nawet najbardziej interesujący przekaz. Jak ich unikać i ułatwić sobie sprawdzanie pisowni?  Poznaj narzędzia, które pozwolą na skuteczne sprawdzanie pisowni polskiej online. Dzięki nim bardzo szybko wychwycisz wszystkie niedociągnięcia, doszlifujesz swój tekst i unikniesz drobnych błędów, które mogą zdarzyć się każdemu.

Dlaczego robimy literówki?

Podczas pisania dowolnego tekstu Twój mózg jest zmuszony do wytężonej pracy. Musi on zamieniać myśli na rzeczowe i jasno brzmiące wyrazy składające się na zdania, a następnie całe akapity. Ujmowanie  myśli w zdania to złożony proces, który sprawia, że Twój umysł skupia się na całości przekazu, który chcesz wyrazić. W efekcie możesz nie zwracać uwagi na drobne literówki, które zdarzają się każdemu twórcy. Jak ich uniknąć?

Bardzo ważna jest późniejsza redakcja i korekta tekstu. Wydawnictwa i redakcje prasowe zatrudniają cały sztab specjalistów, którzy są odpowiedzialni za poszczególne etapy prac. Po stworzeniu tekstu, jest on przekazywany do wstępnej oceny. Następnie trafia do redaktora oraz redaktora merytorycznego, a następnie do korektora. Dopiero kolejnym etapem jest obróbka graficzna i poligraficzna. Korekta jest przeprowadzana również po składzie książki. Dopiero wtedy drukuje się egzemplarz próbny, sprawdza go i przystępuje do właściwego druku. Wraz z rozwojem Internetu narodziło się zapotrzebowanie na duże ilości treści, które muszą być dostarczane do czytelników o wiele szybciej.

W efekcie to autor często zaczął odpowiadać za redakcję i korektę, a wychwycenie błędów stało się bardzo trudne. Późniejsze czytanie własnych tekstów w celu wyeliminowania literówek i innych błędów rodzi pewną pułapkę. Otóż  autor doskonale zna treść, dlatego podczas czytania nie skupia się na detalach. Jego mózg automatycznie odczytuje całe zdania i zawarte w nich myśli. W efekcie może bardzo łatwo przeoczyć literówki, brak przecinków w odpowiednich miejscach czy złą konstrukcję stylistyczną.

Doskonałym wsparciem są narzędzia umożliwiające sprawdzanie pisowni polskiej. Tzw. sprawdzacz pisowni to program, który podkreśla wiele błędów i pozwala w szybki i łatwy sposób dopracować tekst, dlatego stanowi doskonałą pomoc w pracy profesjonalnego copywritera. Jakie narzędzie jednak wybrać?

Sprawdzanie pisowni polskiej – dobierz narzędzia, które ułatwią Ci pracę

Jesteś zawodowym copywriterem i tworzysz wiele różnych treści dla klientów? A może chcesz przygotować dobry post, który zamieścisz na profilu swojej firmy na Facebooku lub poradnik branżowy, który opublikujesz na blogu podpiętym pod stronę sklepu online, który prowadzisz? Niezależnie od poziomu Twojej znajomości języka polskiego, lekkości pióra i znajomości zasad ortograficznych, gramatycznych czy interpunkcyjnych poznanych w szkole oraz na studiach, warto skorzystać z pomocy odpowiedniego narzędzia. Sprawdzanie pisowni polskiej za pomocą różnych programów, aplikacji czy wtyczek do przeglądarki internetowej pomoże ci uniknąć błędów, które wynikają nie tylko z braku wiedzy czy pośpiechu. Proces ten sprawdzi się także w razie nieuwagi oraz tego, że Twój mózg zupełnie inaczej odczytuje wcześniej napisany tekst niż treść stworzoną przez innego autora.

Pamiętaj, że mniejsze lub większe błędy językowe popełnia każdy. Nawet artykuły przygotowane przez doświadczonych copywriterów, dziennikarzy czy redaktorów wymagają sprawdzenia i korekty. Warto więc wybrać dobry sprawdzacz pisowni online i skorzystać z możliwości, jakie daje. Które narzędzia są godne polecenia? Poznaj najpopularniejsze z nich!

Sprawdzanie pisowni online – poznaj najpopularniejsze korektory tekstu

Najmniej błędów językowych pojawia się w newsach dziennikarskich zamieszczanych na stronach popularnych dzienników i w portalach internetowych. Najpewniej wynika to z tego, że redakcje zatrudniają sztab redaktorów i korektorów, którzy czuwają nad poprawnością językową tekstów przygotowanych przez reporterów i dziennikarzy. Profesjonalne narzędzia do monitoringu Internetu pokazały, że najwięcej błędów znalazło się w postach na Facebooku. Najczęściej są to bowiem treści pisane i publikowane w pośpiechu, bez redakcji czy korekty. Warto jednak zadbać, aby firmowe profile w Social Mediach były wizytówką marki i wstawiać tutaj wyłącznie teksty, które są poprawne językowo. Specjalne korektory pozwalają na szybkie sprawdzanie pisowni online i wyeliminowanie nieprawidłowości z postów na FB, artykułów sponsorowanych lub blogowych, tekstów ofertowych i innych treści. Z których narzędzi warto skorzystać? Poznaj nasze propozycje!

1. Ortograf.pl

Ortograf.pl to bezpłatny sprawdzacz pisowni, który pomoże Ci wychwycić w tekście błędy ortograficzne, interpunkcyjne, leksykalne i składniowe, fonetyczne, a nawet typograficzne. Jest prosty i intuicyjny w obsłudze, dlatego korzystanie z tego narzędzia nikomu nie powinno przysporzyć trudności. Rozbudowana baza reguł języka polskiego sprawia, że Ortograf.pl stanowi doskonałe wsparcie w pracy każdego autora. Sprawdzi się nie tylko dla copywriterów czy dziennikarzy, ale także uczniów, studentów, specjalistów z różnych branż oraz wszystkich, którym zależy, aby sprawdzić błędy w swoim tekście.

Ortograf.pl podkreśli również wyrazy, które należy napisać dużą litery, pomoże Ci zachować prawidłowy szyk zdań i wskaże literówki. Co ciekawe, sprawdzi się on nie tylko do sprawdzania pisowni polskiego, ale także tekstów w aż 28 językach (m.in. w angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim czy włoskim). Dodatkowo na stronie znajdziesz ciekawe dyktanda, wyszukasz synonimy, poczytasz o zasadach prawidłowej pisowni.

2. LanguageTool

LanguageTool pozwala na sprawdzanie pisowni polskiego i innych języków (łącznie obsługuje on 28 języków – w tym nawet te niebazujące na alfabecie łacińskim). Jest to bardzo zaawansowane narzędzie, które wykrywa niemal 1,5 tys. różnych błędów. Dzięki niemu wyeliminujesz błędy ortograficzne, stylistyczne, frazeologiczne, fonetyczne, leksykalne, interpunkcyjne, gramatyczne. Szybko odnajdziesz literówki czy nieprawidłową pisownię z partykułą „nie”, nieprawidłowości składniowe i typograficzne oraz niewłaściwe odmiany przez osoby i przypadki. Możesz wybrać sprawdzanie pisowni online lub narzędzie w wersji offline. Podstawowy pakiet jest tutaj bezpłatny (do 20 tys. znaków jednorazowo). Osoby zainteresowane bardziej zaawansowanymi możliwościami mogą wykupić pakiet Premium (40 tys. znaków jednorazowo) czy Enterprise (brak limitu znaków).

LanguageTool jest dokładny, przejrzysty i intuicyjny w obsłudze. Dodatkowo jego twórcy cały czas rozwijają narzędzie, dzięki czemu daje ono wiele nowych możliwości. Za jego pomocą szybko wyszukasz w tekście np. niespójne zapisy dat czy częste powtórzenia wyrazów, które możesz zastąpić synonimami.

3. Polszczyzna.pl

Jest to nie tylko bezpłatny sprawdzacz pisowni online, ale także bardzo ciekawe narzędzie oraz baza wiedzy na temat prawidłowej pisowni. Osoby zainteresowane językiem polskim mogą tutaj poczytać o zasadach pisowni, znaleźć ciekawostki czy porady językowe, napisać dyktando sprawdzające ich umiejętności lub rozwiązać oryginalne quizy.

Polszczyzna.pl pozwoli Ci wykryć błędy stylistyczne, ortograficzne czy interpunkcyjne oraz literówki. Poszczególne rodzaje błędów są zaznaczane innymi kolorami, co znacznie ułatwia pracę nad korektą.

4. Korektortekstu.pl

Korektortekstu.pl dostępny jest jako bezpłatne narzędzie pozwalające na sprawdzanie pisowni online. Możesz wybrać również dodatek do przeglądarki Firefox. Program posiada słownik wyrazów własnych i podręczny słownik synonimów, który pomoże Ci uniknąć w tekście powtórzeń. Możesz korzystać z niego na komputerze, tablecie czy smartfonie. Korektortekstu.pl pomoże Ci szybko i bardzo dokładnie wykryć błędy ortograficzne, gramatyczne, leksykalne, frazeologiczne oraz niepoprawności typograficzne, podkreśli literówki oraz pleonazmy. Dużym plusem jest możliwość eksportu tekstów w formacie Word lub PDF oraz dostęp do statystyki tekstów.

5. iKorektor.pl

Jest to narzędzie pozwalające na intuicyjne sprawdzanie pisowni online. Z iKorektor.pl dokładnie wykryjesz i wyeliminujesz błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy typograficzne. Narzędzie poprawi także literówki i uzupełni polskie znaki diakrytyczne. iKorektor.pl świetnie sprawdzi się nie tylko dla copywriterów czy dziennikarzy, ale także programistów, ponieważ twórcy udostępniają interfejs API, który pozwala stworzyć opcję autokorekty tekstów w formularzach serwisu. Podstawowa wersja narzędzia jest bezpłatna, można także wykupić bardziej zaawansowane pakiety.

6. Zecerka.pl

Zecerka.pl to narzędzie do typograficznego poprawiania tekstów. Jest to oryginalny sprawdzacz pisowni, który nie tylko wykrywa błędy ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne, ale i stanowi doskonałe wsparcie przy składzie tekstów. Za jego pomocą szybko wyeliminujesz m.in. podwójne spacje, które bardzo często zdarzają się podczas pisania w pośpiechu. Usuniesz również spacje postawione przed kropką, przecinkiem lub innym znakiem interpunkcyjnym. Program przeniesie spójniki z końca linii i zapisze dużą literą zaimki osobowe.

Sprawdzanie pisowni online – internetowe słowniki

Sprawdzanie pisowni polskiej wspierają nie tylko programy online i offline. Tradycyjną metodą jest sięganie do słowników. Obecnie jednak nie musisz już gromadzić pokaźnej biblioteczki  i w pośpiechu wertować pokaźnych tomów w poszukiwaniu prawidłowej pisowni danego wyrazu czy odnalezienia reguły gramatycznej. Wersje najlepszych słowników dostępne są także w Internecie, gdzie wyszukanie hasła lub obowiązującej reguły jest o wiele szybsze.

Z których słowników do sprawdzania pisowni warto korzystać? Polecamy:

  • Internetowy słownik języka polskiego PWN – Wydawnictwo Naukowe PWN od dawna cieszy się ogromnym zaufaniem jako prawdziwy ekspert wydający merytoryczne słowniki i encyklopedie, z których naprawdę warto korzystać.  Obecnie Słownik języka Polskiego PWN znajdziesz także w wersji online. Możesz z niego korzystać nie tylko na laptopie, ale także na urządzeniach mobilnych. Jest on bardzo intuicyjny w obsłudze, a wygodna wyszukiwarka pozwoli Ci szybko odnaleźć słowo, które chcesz sprawdzić. Dodatkowo wersja online słownika PWN pozwoli Ci skorzystać z informacji zgromadzonych w poradni językowej Wydawnictwa Naukowego PWN, która działa pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Kosińskiej (przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN). Na pytania użytkowników odpowiadają tutaj najwięksi eksperci od języka polskiego (m.in. prof. Kazimierz Sikora, prof. Mirosław Bańko czy prof. Małgorzata Marcjanik),
  • Wielki słownik języka polskiego – jest to słownik opracowany przez ekspertów z Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk oraz innych specjalistów od języka z zaufanych ośrodków naukowych (w komitecie redakcyjnym znalazł się m.in. prof. Mirosław Bańko). Wersja online pozwoli Ci szybko wyszukiwać hasła wraz z ich obszernymi opisami.

Czytaj także: Jak zostać Copywriterem?

Umów bezpłatną konsultację

Skontaktuj się z nami i zacznij tworzyć treści, które przyciągają

+48 507 654 960 Umów rozmowę

Każda marka ma swojego bohatera. Czy jesteś gotów odkryć go z nami? Skontaktuj się!

Kontakt • Napisz lub zadzwoń •

Przeczytaj również