Umów rozmowę

List motywacyjny - jak napisać?

Wiele ofert pracy zawiera ścisłe wymogi dotyczące sposobu aplikacji. Oprócz przesłania CV, rekruterzy często wymagają dostarczenia listu motywacyjnego. Czasami potencjalny pracodawca nie wspomina o tym dokumencie, dlatego kandydaci zastanawiają się, czy w ogóle należy tworzyć list motywacyjny do pracy. Jak jest w rzeczywistości? Nawet, gdy w anonsie nie ma bezpośredniego wymogu dotyczącego listu motywacyjnego, warto go wysłać. To właśnie on pozwala przekonać osobę odpowiedzialną za rekrutację, że warto się z danym kandydatem skontaktować i bliżej poznać go podczas rozmowy, ponieważ może wnieść wiele wartości do firmy. W jaki sposób jednak przygotować skuteczny list motywacyjny? Poznaj nasze sprawdzone porady oraz wzór ogólny, który pomoże Ci przygotować własny dokument.

List motywacyjny do pracy – co to jest?

List motywacyjny jest dokumentem, który ma wyjaśnić, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko i przekonać potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie spośród wielu kandydatów, którzy biorą udział w rekrutacji. Jego wysłanie nie jest obowiązkowe. Często jednak działy HR proszą kandydatów o przesłanie CV i listu motywacyjnego.

Dla kandydata list motywacyjny do pracy stanowi doskonałą okazję, aby nie tylko przedstawić się potencjalnemu pracodawcy i pokazać mu swoje kwalifikacje oraz dotychczasowe doświadczenie, ale i przekonać, że stanowi on idealny profil pracownika dopasowany do oferowanego stanowiska. CV jest powtarzalne  i najczęściej tworzone według ogólnego schematu. List motywacyjny przygotowuje się pod kątem konkretnej oferty. Warto poznać politykę personalną firmy, jej misję, wizję i wyznawane wartości biznesowe, obowiązki na danym stanowisko i umiejętności, które ułatwią ich jak najlepsze wykonywanie. Następnie przedstawić swoją kandydaturę w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała profilowi idealnego kandydata.

Częstym błędem jest przesyłanie tego samego listu w odpowiedzi na różne ogłoszenia. Dokument ten za każdym razem warto napisać od nowa i zaprezentować się w taki sposób, by osoba odpowiedzialna za rekrutację doszła do wniosku, że zatrudnienie właśnie Ciebie będzie doskonałą inwestycją dla firmy w jej rozwój.

Jak napisać skuteczny list motywacyjny?

Bardzo ważne jest dopasowanie listu motywacyjnego do konkretnej oferty pracy. Powinieneś pokazać tutaj, że spełniasz wymagania, które znalazły się w ogłoszeniu. Pamiętaj jednak, aby nie przepisywać suchych informacji z CV i nie układać ich chronologicznie. W liście motywacyjnym możesz wskazać konkretne dowody, które potwierdzają Twoje kompetencje.  Zrezygnuj z powielania oczywistych określeń czy wypisywania cech Twojego charakteru, których nie poprzesz konkretnymi działaniami. W miejscu określenia, że jesteś „komunikatywny i dobrze zorganizowany” możesz np. opisać, w jaki sposób zorganizowałeś konferencję dla określonej liczby pracowników Twojej wcześniejszej firmy.  Dodatkowo odnieś się do wartości wyznawanych przez Twojego potencjalnego pracodawcę i pokaż, że są one zgodne z Twoimi indywidualnymi celami i wartościami.

Chcesz przygotować dobry list motywacyjny do pracy? Pamiętaj, aby:

  • zaadresować go do konkretnego odbiorcy – zrezygnuj z uniwersalnych formułek grzecznościowych. W miejsce „Szanowni Państwo” wpisz konkretną osobę, do której trafią Twoje dokumenty aplikacyjne. Postaraj się dowiedzieć, kto dokładnie jest odpowiedzialny za rekrutację i zaadresuj swój list np. do kierownika działu, w którym chcesz pracować czy managera HR,
  • przedstawić korzyści, które osiągnie pracodawca, gdy Cię zatrudni – dokładnie poznaj potrzeby firmy i opisz, w jaki sposób przyczynisz się do jej rozwoju (np. poprzez usprawnienie procesu sprzedaży, wykorzystanie swojej znajomości języka obcego do kontaktów na nowych rynkach itp.). Dzięki temu pokażesz pracodawcy, że potrafisz postawić się na jego miejscu i w ten sposób wyróżnisz się spośród innych kandydatów,
  • podawać konkrety – zrezygnuj z wypisywania ogólnych cech czy umiejętności. Nie pisz, że jesteś np. odporny na stres, ale pokaż sytuację z Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego, która udowadnia, że rzeczywiście doskonale poradziłeś sobie w sytuacji stresowej,
  • pokazać, jak wykorzystasz swoje kompetencje w swoich przyszłych obowiązkach zawodowych – możesz pochwalić się dotychczasowymi osiągnięciami, podając konkretne dane (np. podpisanie X umów czy zmniejszenie kosztów firmy o 10%),
  • pisać zwięźle i konkretnie – w liście motywacyjnym do pracy możesz pokazać swoją bardziej ludzką twarz niż w CV. Jednocześnie postaraj się jednak być w miarę zwięzłym, ponieważ osoby odpowiedzialne za rekrutację mogą otrzymać wiele dokumentów do przeczytania. List motywacyjny nie może przybrać formy reportażu czy kilkunastostronicowej powieści. Najlepiej, gdy zmieści się on na stronie A4, aby pracodawca mógł go szybko przeczytać,
  • sprawdź dane kontaktowe – unikaj prywatnych adresów e-mail, sprawdź poprawność numeru telefonu. Dokładnie zweryfikuj również wszystkie literówki czy ewentualne błędy (ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne). Pokaż swoją staranność i poważne traktowanie procesu rekrutacyjnego, co pokreśli Twój profesjonalizm w oczach przyszłego pracodawcy.

List motywacyjny – przykład

Jak powinien wyglądać przykład listu motywacyjnego? Pamiętaj, że jest to dokument formalny, dlatego warto napisać go według ogólnie przyjętej struktury.  Zawsze powinien zawierać:

  • datę i miejscowość,
  • Twoje dane kontaktowe (imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail),
  • dane firmy, do której aplikujesz,
  • zwrot grzecznościowy (np. „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”),
  • wstęp – określ tutaj, o jakie stanowisko się ubiegasz i skąd dowiedziałeś się o rekrutacji,
  • rozwinięcie – postaraj się przestawić swoją zawodową sylwetkę i doświadczenie w taki sposób, aby udowodnić pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na proponowane stanowisko. Podkreśl, jakie wartości wyznajesz i jakie masz cele (tożsame z celami firmy) oraz jak wykorzystasz swoje umiejętności na danym stanowisku. Wskaż korzyści, które odniesie firma, gdy zatrudni właśnie Ciebie,
  • zakończenie – zapewnij o możliwości osobistego spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i gotowości do odpowiedzi na pytania pojawiające się po przeanalizowaniu Twoich dokumentów aplikacyjnych,
  • zwrot grzecznościowy i własnoręczny podpis (gdy wysyłasz list motywacyjny jako załącznik do wiadomości e-mail, wstaw skan podpisu).

Jaki jest najlepszy przykład listu motywacyjnego? Powinien być on napisany według obowiązującej struktury, schludny i pozbawiony błędów. Sama treść zawsze musi jednak być unikalna i dopasowana do konkretnego stanowiska oraz oferty pracy i jej wymogów. Zrezygnuj z powielania gotowych szablonów, przepisywania zdań od innych czy wysyłania jednego listu motywacyjnego do wielu różnych pracodawców. Za każdym razem przygotuj nowy dokument dopasowany do potrzeb konkretnej firmy.

List motywacyjny – wzór

Czy istnieje idealny list motywacyjny? Wzór da się dopasować do własnych potrzeb? Zastosuj formalną strukturę i przygotuj treść, która pozwoli zainteresować pracodawcę i sprawi, że to właśnie Ciebie będzie chciał zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Nie kopiuj gotowych wzorów, ale z powodzeniem możesz wykorzystać je jako inspirację do przygotowania swojego własnego dokumentu.

List motywacyjny – wzór ogólny

Ogólny wzór listu motywacyjnego pomoże Ci przygotować dokument, który w niepowtarzalny sposób przedstawi Twoje umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe pod kątem potrzeb konkretnego stanowiska.

Umów bezpłatną konsultację

Skontaktuj się z nami i zacznij tworzyć treści, które przyciągają

+48 507 654 960 Umów rozmowę

Każda marka ma swojego bohatera. Czy jesteś gotów odkryć go z nami? Skontaktuj się!

Kontakt • Napisz lub zadzwoń •

Przeczytaj również