Umów rozmowę

Video Marketing – co to jest?

Chcesz, aby Twoja firma zaistniała w Internecie i stała się znaczącą marką w swojej branży, znaną odbiorcom i budzącą zaufanie? Musisz ją odpowiednio zareklamować. Jedną z popularnych strategii jest video marketing związany z tworzeniem odpowiednich treści video i zarządzaniem nimi. Co to jest video content marketing i w jakim celu się go stosuje? Jakie są rodzaje tego typu marketingu? Przeczytaj, poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wykorzystaj digital video marketing w budowie wizerunku swojej marki, promocji oferowanych produktów lub świadczonych usług.

W jakim celu powstał video marketing?

Video marketing ma na celu wypromowanie flagowego produktu firmy, umocnienie jej wizerunku oraz wzbudzenie zaufania wśród obecnych i potencjalnych klientów. W tej działalności pomocne są specjalne spoty reklamowe, filmy video oraz migawki dotyczące promowanych produktów.

Materiały te najczęściej są zamieszczane:

  • na firmowych stronach internetowych,
  • na blogach,
  • w newsletterach przesyłanych bezpośrednio pod adresy e-mail osób, które zapisały się do bazy,
  • na portalach społecznościowych,
  • w zewnętrznych serwisach branżowych oraz portalach tematycznych.

Przy pomocy filmów video można dokładnie przedstawić prezentowany produkt, zasugerować jego najlepsze zastosowanie oraz uwydatnić jego zalety i korzyści związane z zakupem oraz wykorzystaniem go na co dzień.  Wskazanie, że ten właśnie produkt jest niezbędny w codziennym życiu pomoże w jego pełniejszym zareklamowaniu, wyróżnieniu się na tle konkurencji i zachęceniu do zakupu.

Rodzaje marketingu video

Najczęściej wykorzystywane są blogi video, w których video blogerzy prezentują na swoich kanałach produkty danej firmy w ramach zawiązanej współpracy. Przedstawienie produktu na video blogu ułatwia rozprzestrzenienie się informacji o jego właściwościach i zastosowaniu, ponieważ osoby śledzące blogera często udostępniają materiały kolejnym użytkownikom spoza zamkniętej grupy. Bardzo ważne jest dopasowanie odpowiedniego bloga – powinien on być powiązany tematycznie z daną branżą i oferowanym asortymentem, ponieważ w ten sposób z przekazami najłatwiej jest dotrzeć od odpowiedniej grupy docelowej (potencjalnych klientów).

Kolejna forma video marketingu to webinary, czyli szkolenia internetowe pomagające zareklamować dany produkt lub usługę. Dzięki tej działalności produkt i firma uzyskują wiarygodność, co ułatwia przekaz i nawiązanie pozytywnych relacji z klientami. Do tego celu używany jest z góry określany „czas antenowy”, w którym przedstawiciele firmy odpowiadają na zadawane im pytania.

Video content marketing, czyli poradniki

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się video content marketing. Poradniki w wersji krótszych lub dłuższych filmików video są znakomitym urozmaiceniem treści pisanych. Internauci chętnie oglądają filmy, które są szybsze w odbiorze niż tradycyjne artykuły, często także bardziej urozmaicone i ciekawsze. Poradniki video pozwalają na promowanie produktów poprzez zaprezentowanie publiczności ich szerokich zastosowań. Ten rodzaj prezentacji najlepiej trafia do odbiorców spośród wielu innych przekazów i wzbudza bardzo duże zaufanie.

Jeśli przedstawiasz swój produkt, to stwórz rzetelny materiał video opisujący zalety wyrobu oraz jego zastosowanie w codziennym życiu. Postaraj się określić potrzeby grupy docelowej i w atrakcyjny sposób pokaż odbiorcom, w jaki sposób oferowane przez Ciebie produkty mogą im pomóc (przedstaw dostarczane wartości czy rozwiązania problemów).  Gdy zaprezentowany materiał spotka się z żywym zainteresowaniem, zyskasz miano eksperta, a twoja marka wejdzie na stałe do katalogu pożądanych produktów. Video content marketing jest obecnie doskonałym sposobem na promocję firmy i wyróżnienie się na tle konkurencji.

Firmy wiralowe

To krótkie filmiki charakteryzujące się zabawną treścią lub przydatnymi eksperymentami czy ciekawymi informacjami. Celem tego typu filmików jest zainteresowanie odbiorców do tego stopnia, aby z własnej woli udostępniali ten materiał szerokiej rzeszy Internautów. W ten sposób masz szansę dotrzeć ze swoim przekazem do tysięcy odbiorców bez ponoszenia dużych nakładów na reklamę i poświęcania czasu na promocję przygotowywanych materiałów video.

Polecenia i recenzje

Zanim zakupimy towar w Internecie, staramy się znaleźć jak najwięcej informacji na jego temat. W tym celu często włączamy filmiki opisujące dany towar, a w przypadku urządzenia — zasadę jego działania. Duże zainteresowanie budzą także filmiki typu „unboxing”, czyli rozpakowywanie otrzymanego przez youtubera sprzętu do przetestowania. Dzięki tym materiałom potencjalny klient ma możliwość dokładnego zapoznania się z produktem i jego funkcjonowaniem. Tego typu filmy zawierają także opinie innych Internautów, które można odczytać jako polecające produkt bądź odradzające jego zakup.

Digital video marketing – zalety i wady

Jedną z głównych zalet video marketingu jest fakt, że treść video mocniej wpływa na odbiorcę niż artykuł zamieszczony na blogu.  Digital video marketing wzbudza dużo większe emocje, jest łatwiejszy w odbiorze, a przede wszystkim efektywniejszy niż inne publikacje. Ze względu na coraz większą popularność video marketingu, treść filmowa bardzo często nazywana jest przyszłością marketingu w Internecie. Tego rodzaju content trafia do wielu grup odbiorców – bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się wśród młodzieży, która została wychowana na TikToku i YouTube.

Mimo licznych zalet, digital video marketing może mieć także swoje wady. Przygotowanie, montaż i wstępny opis materiału video jest niezwykle czasochłonny. Nie wszyscy oglądają filmiki, niektórzy wolą słowo pisane, czyli bardziej interesuje ich artykuł zawierający wszelkie informacje, do których w każdej chwili mogą wrócić, skopiować je czy zapisać w innym miejscu. Z tego powodu do video bloga warto dołączać transkrypcję lub treść uzupełniającą filmiki. Dzięki temu można trafić do wielu grup odbiorców różniących się wiekiem, aktualnymi potrzebami i preferencjami.

Warto zaznaczyć, że wyprodukowanie filmu video wymaga sporych nakładów finansowych oraz posiadania programów do montażu, znajomości obsługi sprzętu video oraz specjalistycznej wiedzy. Digital video marketing jest więc dość kosztowną i czasochłonną reklamą, dlatego firmy często łączą go z innymi formami marketingu (np. kampaniami content marketingowymi, blogiem, pozycjonowaniem strony w wynikach organicznych, tradycyjnymi postami na FB).

Czytaj także: Rodzaje marketingu

Czytaj także: Jak napisać reklame?

Umów bezpłatną konsultację

Skontaktuj się z nami i zacznij tworzyć treści, które przyciągają

+48 507 654 960 Umów rozmowę

Każda marka ma swojego bohatera. Czy jesteś gotów odkryć go z nami? Skontaktuj się!

Kontakt • Napisz lub zadzwoń •

Przeczytaj również